احادیث و سخنان بسیار زیبا در مورد اهمیت گفتن "بسم الله"
[عکس: 1_besm_130.gif]

■ خداوند عزوجل (درحدیث قدسی) می‌فرماید: هرکار مهمی که در آن «بسم الله» یاد نشود، ناتمام خواهد ماند. 

■ پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمود: هنگامی که بنده بگوید «بسم الله الرّحمن الرّحیم» خدای بلند مرتبه می‌فرماید: بنده‌ام با نام من آغاز کرد و سزاوار است بر من که کارهایش را به پایان رسانم (و کامل کنم) و در احوال او برکت قرار دهم.

■ در حدیث شریف قدسی آمده است که خداوند متعال فرمود: من نماز را بین خود و بنده‌ام تقسیم کرده‌ام، نیمی از آن من است و نیمش از آن بنده‌ام. پس چون بنده گفت: «بسم الله الرحمن الرحیم» خدا گوید: بنده‌ام مرا یاد کرد و چون بنده گفت: الحمدالله خداوند فرماید: بنده‌ام مرا سپاس گزارد و ستایش گفت و این است معنی سمع الله لمن حمده و چون گفت الرحمن الرحیم خداوند گوید: بنده‌ام مرا تعظیم کرد.

■ خداوند عزوجل (درحدیث قدسی) می‌فرماید: هرکار مهمی که در آن «بسم الله» یاد نشود، ناتمام خواهد ماند. 

■ خداوند متعال می‌فرماید: هنگام سوارشدن بر مرکب (حضرت نوح) گفت: سوار شوید درکشتی و بگوئید: به نام خدا (و به برکت اوست) حرکت کردن کشتی و ایستادن آن، همانا پروردگار من آمرزنده و مهربان است. 

■ همچنین در کتب مقدس آمده: هر کس نام خداوند را بخواند نجات یابد خداوند عزوجل می‌فرماید: 
«هنگام ذبح حیوانات و از ذبایحی که نام خدا بر آن ذکر نشده نخورید.»

■ خـداوند حکیم در بهشت‌های عـدن کوهی آفریده که به کوه سرور نامیده یعنی کوه شادی که در نهایـت لطافت و غایت ظرافت است، هرکس گام بر آن نهد برتخت شادی نشیند و همـه طـرب و خوشحالی در آن بیند در آنجا شارستانی است به نام مدینه رحمت، هرکس به آن رسید از زحمت َرست و به رحمت پیوست سلامت بر او تافت و به منزل کرامت شتافت و آن خانه‌ایست که خداوند آن را بیت جلال نام نهاده، بدایع قـدرت و صنایع فطرت در شکل و نقشة او بنموده و برای آن هزاران در نهاده و «بسـم الله» را کلیـد در بهای آن خانه قرار داده است. چون بندة مؤمن «بسم الله» را به اخلاص و صدق به زبان آرد، درها گشاده شود و از بارگاه الهی ندا آید که این خانه به تو سپردیم و عزت ابدی و جلال سرمدی شعار روزگار تو کردیم. رسول کرم (ص)

■ ‌در خبر است که هر که در وقت جامه کندن «بسمله» بگوید حایلی پیدا شود میان عیون جنیان و عورت او و از ضرر ایشان ایمن شود. حضرت علی (ع)

■ از رسول کرم (ص) نقل می‌کند که آن حضرت فرمود: عیسی بن مریم (ع)گفت خدا رحمن در دنیا و رحیم در آخرت است. بعضی از تابعین میگویند «رحمـن» یعنی مهربان به همة مردم مؤمن وکافر و «رحیـم» مهربان به خصـوص مؤمنین درآخرت. فرا گرفتن رحمت رحمانیه حق همة مردم را خواه مؤمن و صالح باشند یا کافر و فاسق، به این‌ست که آنان را آفرید و از نعمت حیات و زندگی بهره‌مندشان نمود و به آنان روزی می‌دهد. 

■ ای جوانمرد چون این نام تو را در پذیرفت از عالم میندیش و از اِفلاس بک مدار. رسول کرم (ص) 

■ هر کار مهمی که بدون نام خدا شروع شود بی‌فرجام است. رسول کرم (ص)

■ خداوند بزرگ در نخستین آیات که به پیامبر وحی شد دستور می‏دهد که در آغاز شروع تبلیغ اسلام، این وظیفه خطیر را با نام خدا شروع کند: اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّک.

■ ‌و نیز می‏بینیم امام باقر (ع) می‏فرماید: سزاوار است هنگامی که کاری را شروع می‏کنیم، چه بزرگ باشد چه کوچک، «بسم الله» بگوئیم تا پر برکت و میمون باشد.

■ حضرت نوح (ع) درآن طوفان سخت و عجیب هنگام سوار شدن بر کشتی و حرکت روی امواج کوه پیکر آب که هر لحظه با خطرات فراوانی روبرو بود، برای رسیدن به سر منزل مقصود و پیروزی بر مشکلات به یاران خود دستور می‏دهد که در هنگام حرکت و در موقع توقف کشتی «بِسْمِ اللَّهِ» بگویند (وَ قالَ ارْکبُوا فِیها «بسم الله» مَجْراهاوَ مُرْساها) (سوره هود آیه 41). و آنها این سفر پر مخاطره را سرانجام با موفقیت و پیروزی پشت سر گذاشتند و با سلامت و برکت از کشتی پیاده شدند چنان که قرآن می‏گوید: قِیلَ یا نُوحُ اهْبِطْ بِسَلامٍ مِنَّا وَ بَرَکاتٍ عَلَیک وَ عَلی‏أُمَمٍ مِمَّنْ مَعَک (سوره هود آیه 48).

■ باید دانست که چنانچه در آفاق، عرش مظهر اسم الرحمان واقع شده است، در نفس نیز دل انسانی مستوی و مظهر اسم رحمان است و هر لحظه حق در دل مؤمن ظهور و تجلی دیگر است. رسول کرم (ص)
■ ‌امیر مؤمنان علی (ع): انسان هر کاری را می‏خواهد انجام دهد باید «بسم الله» بگوید یعنی با نام خدا این عمل را شروع می‏کنم و هر عملی که با نام خدا شروع شود خجسته و مبارک است.

■ ‌در کتب آسمانی به کرات آمده: نام خداوند قلعه‌ای است محکم که شخص درستکار به آن پناه می‌برد و در امان می‌ماند. 

■ هر گاه معلّم به کودکی بگوید، بگو: «بِسْمِ اللَّهِ الرّحمن الرّحیم» و کودک بگوید: «بِسْمِ اللَّهِ الرّحمن الرّحیم»، خداوند یک فرمان رهایی از دوزخ برای کودک و یکی برای مادر و یکی برای پدرش و یکی برای معلّم او می‌نویسد. رسول کرم (ص)

■ طبق نظر فاطمه با مورد تکراری یکی حذف شود روزی رسول خدا از قبرستان بقیع عبور می‌کرد، وقتی نزدیک قبری رسید به اصحابش فرمود: از این جا با عجله بگذرید. در وقت مراجعت چون به همان جا رسیدند، همراهان حضرت خواستند با عجله رد شوند اما رسول خدا فرمود: تعجیل مکنید.

اصحاب پرسیدند: مگر شما در وقت رفتن دستور ندادید از این جا به سرعت عبور کنیم؟ پیامبر فرمود: چرا، هنگام رفتن ما شخصی را در قبر عذاب می‌کردند و من طاقت نداشتم ناله و فریاد او را بشنوم. اکنون خدای متعال بر او رحمت فرستاد. 
گفتند: یا رسول الله دلیل عقوبت و رحمت او چیست؟ فرمود: او مردی فاسق بود و به دلیل فسق عذاب می‌شد. کودکی از وی باقی مانده بود که کنون او را به مکتب فرستاده‌اند. معلم «بسم الله الرحمن الرحیم» را به کودک تعلیم داد و کودک آن را بر زبان آورد. خدای سبحان به فرشتگانی که پدر کودک را عذاب می‌کردند فرمود: از او دست بردارید، روا نیست که پدر را عذاب کنیم و پسرش در یاد ما باشد. 

■ ‌از امیر مؤمنان(ع) روایت شده است که: رسول خدا (ص) از جانب خدای عزّ و جلّ به من فرمود که هر کار مهمّی که در آن «بِسْمِ اللَّهِ الرّحمن الرّحیم» گفته نشود این کار ابتر «دنبال بریده» بوده و به آخر نمی‏رسد. از طریق عامّه هم روایت شده است که: هر کار مهمّی که با «بِسْمِ اللَّهِ» آغاز نگردد ابتر است، یعنی به پایان نمی‏رسد. 

■ در بیان فضیلت این آیت مصطفی (ع) گفت: 
هر آن کس که تعظیم اللَّه را «بسم الله الرحمن الرحیم» نیکو بنویسد اللَّه وی را بیامرزد، و هر آن کس که رقعه از زمین بردارد که آیت تسمیت بر آن نبشته بود اجلال نام اللَّه را تا بپای فرو نگیرند، وی را به نزدیک اللَّه در زمره صدّیقان آرند و پدر و مادر وی که در عذاب باشند ایشان را تخفیف کنند اگر چه مشرک باشند. و دعائی که در اول آن گویند «بِسْمِ اللَّهِ الرّحمن الرّحیم» آن دعا رد نکنند و به اجابت مقرون دارند.

■ گفته‌‏اند آیت تسمیت نوزده حرف است. رسول اکرم(ص) فرمود: هر که خواهد خدای متعال او را از زبانیه (و مأموران) نوزده گانه دوزخ نجات دهد، باید به قرائت «بِسْمِ اللَّهِ الرّحمن الرّحیم» مشغول شود، زیرا که آن نوزده حرف است، تا حق تعالی هر حرفی از آن را سپری قرار دهد برای دفع هر یک از آنان (نوزده زبانه نشانه غضب الهی‌اند). رسول کرم(ص)

■ ‌از حضرت علی (ع) نیز روایت شده است که: هر کس از شیعه ما «بسمله» را ترک کند خدا، اول او را به امر ناگواری آزمایش می‏کند تا او را به سپاس و ستایش آگاه کند و ننگ و تقصیر وی را در ترک «بسمله» از بین ببرد.

■ ‌در نقل صحیح آمده که هر که «بسم الله» بگوید در وقت طعام خوردن، شیطان از آن تناول نکند و اگر نگوید وی به طعام خوردن مشغول شود.

■ ‌خدای تعالی ما را در چند جایگاه فرمود که: ابتدا کنیم به این نام در قراءت فی قوله تعالی: اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّک...، و در ذبح فی قوله تعالی: فَکلُوا مِمَّا ذُکرَ اسْمُ اللَّهِ عَلَیهِ...، و عند کل تا در خبر آورده‏اند که، رسول (ص) گفت: «إذا سمّی اللّه العبد علی طعام لم ینل الشّیطان منه و إذا لم یسمّه نال منه»، گفت: چون بنده عند آن که طعام خواهد خوردن نام خدای تعالی برد، شیطان از آن طعام تناول نکند، و چون نام خدای تعالی نبرد، شیطان از آن بخورد. پس عند هر کار که خواهد کردن، چون گوید: «بسم الله» الرّحمن الرّحیم، معنی آن باشد که به نام خدای تعالی این کار می‏کنم، و به تقدیر «ابتدا» از این همه مستغنی شوند، اعنی چون گویند تقدیر چنین کند که: «بسم الله» ابتدی. (تفسیر روض الجنان و روح الجنان، ابوالفتوح)

■ هرکلامی که نام خدا در آن ذکر نشود و با نام او و درود بر من آغاز نگردد، هیچ برکتی درآن نخواهد بود. رسول کرم (ص)

■ زمانی که صبحانه یا شام در مقابلت قرار گرفت نام خـدا را بر زبان جاری کـن و بگو: «بسـم الله» در این هنـگام شیطان به یارانش می‌گوید: خارج شوید، در اینجا برای شما شامی و استراحت گـاهی نیست، و اگر شخصی فراموش کند که نام خـدا را بر زبان جاری کند، شیطان به اصحابش می‌گوید: بیائیـد، که در اینجا شام و استراحتگاه آماده است. امام صادق (ع) 

■ امام صادق(ع) فرمود: اگر مسلمانی هنگام غذا خوردن «بسم الله» و الحمدلله رب العالمین بگوید، پیش از آنکه لقمه به دهانش برسد خدای عز و جل او را می‌آمرزد. در توضیح المسائل امام خمینی (ره) می‌خوانیم: مستحب است در اول غذا «بسم الله» بگوید ولی اگر سر یک سفره چند جور غذا باشد، در وقت خوردن هر کدام آنها گفتن «بسم الله» مستحب است.

■ امت من روز قیامت می‌آیند در حالی که «بسم الله الرحمن الرحیم» بر زبان دارند، در نیتجه حسنات آنان در میزان اعمال سنگین می‌شود، می‌گویند: چه شد که وزن اعمال امت محمد (ص) سنگین شد؟ پیامبران در جواب می‌گویند: از آن رو که در آغاز سخن ایشان سه نام از نام‌های پروردگار بود (الله، رحمن، رحیم) که اگر آن سه نام در یک طرف میزان گذاشته می‌شد و تمام گناهان خلق در کفه دیگر هر آینه حسناتشان سنگین‌تر می‌شد. رسول کرم (ص)

■ ‌از ابن مسعود منقول است که پیغمبر (ص) فرمود که هر که این آیه (بسم اله الرّحمن الرّحیم) بخواند حق تعالی به عدد هر حرفی از آن چهار هزار حسنه بنویسد، چهار هزار سیئه محو نماید و چهار هزار درجه رفع نماید.

■ پیامبر(ص) فرموده که هر گاه معلمی به کودکی امر کند که بگوید «بِسْمِ اللَّهِ الرّحمن الرّحیم» خدای تعالی برات آزادی از دوزخ برای آن کودک و پدر و مادر و معلم او بنویسد. 

■ از امام صادق (ع) نقل شده که «او الله است، اینکه گوئیم الله است نظرم اثبات حروف الف، لام، وهاء و... نیست بلکه باز گردد به معنی و چیزی [است] که خـالق همـه چیز است و سازندة همة آنها، و نعمت (مصداق) این حروف و معنائی که «الله»، «رحمن» و «رحیم» و... و اسماء دیگرش نامیده می‌شود و اوست پرستیده شده بزرگ و والا. همچنین فرمود: کسی که از حمد شفا نیابد هیچ چیز او را خوب نمی‌کند.

■ امیرالمؤمنین (ع) از رسول کرم (ص) که: خدا به من گفت ای محمد همانا ما هفت آیه «سورة حمـد» و قرآن با عظمت را برای تو فرستادیم. حضرت می‌گوید: خداوند سورة حمد را در برابر همة قرآن قرار داد و بر نازل کردن آن به خصوص بر من منت نهاد بعـد فـرمود: که فاتحـه الکتاب شریف‌ترین چیزی است که در گنجینه‌های عرش است.
خداوند محـمد (ص) را بدان اختصاص و شرافت داد و هیچکدام از پیامبران را با او در این جهت شریک ننمود. جز سلیمان که به او از این سوره «بسم الله الرّحمن الرّحیم» داده شد.

حدیث های بیشتر را در اینجا بخوانید ، چرا هر كاري را با « بسم الله » شروع كنيم؟
[عکس: mahak.jpg]
پاسخ
سپاس شده توسط: Ghazal